Hľadá sa kresťanská demokracia nového typu II.

Autor: Marek Michalčík | 5.1.2020 o 19:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  443x

Čo by malo charakterizovať nový, reštartovaný typ kresťanskej demokracie? Nižšie predkladám 5 bodov, ktoré považujem za kľúčové pre zachovanie jej identity, odlíšenia sa od ostatných a získanie adekvátnej priazne od voličov.

Prvú časť blogu nájdete TU.

 

1. Boh. Kresťanská demokracia by sa nemala hanbiť za Boha a kresťanstvo. A to aj verbálne. Iste, je veľmi zlé a až tragické, ak verbálnosť dominuje nad skutkami. Ale ani opak nie je dobrý - ak konáme a mlčíme ako keby Boha nebolo. Slová uznania závislosti od Boha, slová vďaky Bohu za všetko, čo ako národ a štát máme, sú normálnou deklaráciou reality, ktorej veríme a ktorá do politiky patrí. Slovensko je naša pozemská zasnúbená zem, ktorú sme dostali do správy, máme byť za ňu vďační a starať sa o ňu ako dobrý hospodár. A bez Boha sa nám to nepodarí. (Aspoň nie humánnym spôsobom ako nás učí aj nedávna história režimov, ktoré sa o to pokúšali.)  

2. Človek. Zameranie na ľudskú dôstojnosť, slobodu a zodpovednosť človeka. Kresťanská demokracia by mala dbať na ľudskej dôstojnosť každého človeka, aj toho najnepatrnejšieho, najslabšieho, chorého, či inak vylúčeného. Najmä vo vzťahu k novým technológiám je to obrovská výzva a aj potreba. Ďalej by mala byť zameraná na integrálnu rodinnú politiku, ktorá rešpektuje dôležité autonómne miesto rodiny ako ideálneho miesta pre rozvoj človeka a jeho šťastie. Princíp subsidiarity použitý v rodinnej politike by sa ako nástroj slobody a zodpovednosti mal uplatňovať pre každú úroveň riadenia krajiny (v tomto nám môžu byť západné demokracie vzorom). Súčasťou zamerania na človeka je aj uvedenie solidarity do reálnych rozmerov - pomoci, ktorá je ľudská.  Je čas konečne zbaviť krajinu kolektivistických, ľudsky chladných riešení sociálnych problémov jednotlivcov, rodín a sociálne vylúčených skupín.

3. Národný rozmer. Podobne ako rodina, aj národ je spoločenstvo predchádzajúce štát. Na rozdiel od rodiny ide nie o biologicky podmienené spoločenstvo, ale najmä kultúrne. Rešpekt k národnej identite (nielen majoritného národa), jej podpora a rozvoj sú súčasťou dobre spravovanej spoločnosti, v ktorej sa človek môže citiť byť sám sebou a to aj ako súčasť širšieho spoločenstva.  

4. Rozumnosť a normálnosť. Na Slovensku máme odvahu riešiť veci bez dostatočnej prípravy a vstupných dát, podobne ako väčšina Slovanov. Môže to byť celkom sympatická vlastnosť svedčiaca o odvahe, ale pri riadení krajiny je to hazard, na ktorý všetci doplácame. Mám skúsenosť, že nie každé plytvanie je výsledkom korupcie, ale má v tom prsty nerozumnosť, ťarbavosť, neschopnosť. A pritom by stačilo trošku pohnúť rozumom, racionalizovať systém a spolupracovať. Ale zachovať si rozum veľmi pomôže aj v prípade posudzovanie niektorých moderných trendov, ktoré prerastajú až do iracionálnej hystérie a navrhovaných cieľov, ktoré nie je reálne splniť. Prepadajú tomu aj väčšie štáty s vyspelou demokraciou. Hlas rozumu a normálnosti je dnes ešte potrebnejší ako kedysi, keď ľudstvo bolo viac spojené s prírodou.

5. Rešpekt demokracie. Kresťanská demokracia je ryba určená na plávanie v rybníku liberálnej demokracie - teda systému, ktorý počíta so slobodným pôsobením viacerých politických prúdov a existenciou rôznorodých prístupov k životu. Princíp rešpektovania demokracie má dva rozmery - rešpektovanie rozdielnosti a slobody a rešpektovanie vôle väčšiny. Sú to dva na seba narážajúce princípy, ktoré vďaka systému liberálnej demokracie môžu fungovať formou vyvažovania a nachádzania rovnovážneho stavu. Kresťanská demokracia uznáva, že o dobro, o ktoré sa usiluje, musí zápasiť, že myšlienky musí presadiť nenásilným argumentačným spôsobom. Rešpektuje právo existencie ostatných súperov, ktorí sú v rybníku. Demokracia síce riskuje existenciu negatívnych javov v spoločnosti, zároveň ale vytvára predpoklad, aby mohla byť zachovaná sloboda a aby dobro mohlo rásť. Pri rešpekte demokracie mám na mysli ešte jeden rozmer - úctu voči demokracii v rámci strany, či hnutia. Neochotu rešpektovať demokratické rozhodnutie väčšiny v rámci strany a jasné vymedzenie jej hodnôt, ktoré nemôže prekročiť ani jednoduchá väčšina, vnímam ako dlhodobý problém. Niekedy mám pocit, že delenie sa neukončí až kým nebude na Slovensku 5 miliónov strán. Ak nepríjmeme vnútrostranícku demokraciu a disciplínu ako súčasť vlastnej politickej kultúry, sotva budeme mať solídneho a stabilného reprezentanta kresťanskej demokracie.

Nová kresťanská demokracia, keďže ide o konzervatívny prístup, nemusí a ani nemôže byť radikálne novou v obsahu, ale skôr novou svojim prístupom, formami a tiež utváraním trendov, ktoré sú potrebné pre súčasnú historickú etapu. Kresťanskodemokratické hnutie vďaka svojej historickej múdrosti a aktuálnej vnútornej dynamike má na to, aby zásadným spôsobom prispelo k znovuoživeniu autentickej kresťanskej demokracie, ktorá by bola v našom politickom priestore úspešná a celkom isto prospešná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hovorili mu šéf. Fico sa k Bödörovi nehlási

Norbert Bödör je prvým väzobne stíhaným oligarchom spájaným so Smerom.

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Ako spoznať rasizmus

Ja som nehajloval, iba som ukazoval, aký vysoký bol môj dedko.

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.


Už ste čítali?