Ad: Sprísnia v Poľsku interrupcie?

Autor: Marek Michalčík | 27.4.2016 o 20:51 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  1066x

Moja reakcia na názor Eviny Steinovej na článok o sprísnení aborčného zákonu v Poľsku. Originál publikovaný redakciou je pod pianom a tak na tomto mieste ju uvádzam pre ostatných čitateľov.    

Oceňujem, že si denník SME všimol zaujímavú diskusiu, ktorá teraz prebieha v Poľsku. V článku autorka uvádza niekoľko zavádzajúcich tvrdení. K reakcii ma vyprovokovala veta „Aj ja sa považujem za „prolife“ a záleží mi na ochrane nenarodených detí.“, pričom ale celý článok vyznieva ako obhajoba potratov.

Chcem poukázať aspoň na dva najzávažnejšie nedostatky textu. Autorka opakuje výmysel o 150 000 nelegálnych potratov v Poľsku a potratovej turistike do okolitých štátov. Takéto tvrdenie je úplne mimo reality. Pred pádom komunizmu, keď v Poľsku platil liberálny potratový zákon a potrat bol legálny, bolo podľa oficiálnej štatistiky uskutočnených 82 137 potratov (1989). Na základe vývoja v spoločnosti všetkých stredoeurópskych postkomunistických krajín vieme, že počet potratov zásadne poklesol (napr. u nás na Slovensku z 50 000 na 7 000), pričom sa uvádzajú rôzne príčiny, spomeniem iba tri najdôležitejšie – činnosť pro-life organizácií, rozšírenie antikoncepcie a demografický degres. Z akého dôvodu by práve v Poľsku mal počet umelých potratov narásť takmer dvojnásobne, keď všade inde je zaznamenaný dramatický pokles?

S týmto výmyslom súvisí aj ďalší o masovej potratovej turistike do okolitých krajín. Svojho času si dal Vladimír Palko ako minister vnútra zistiť situáciu v nemocniciach v blízkosti hraníc s Poľskom. Nič také, čo by indikovalo potratovú turistiku z Poľska, nezaznamenal. A zoberme si to aj z hľadiska sedliackeho rozumu. Ak by mala autorka a tí, čo rozširujú tieto výmysly pravdu, myslím, že taký výrazný fenomén by sme si nemohli nevšimnúť. Netvrdím, že potratová turistika vôbec neexistuje, ale je iracionálne tvrdiť, že existuje v takej miere ako sa snaží vyvolať dojem autorka.

Silno konšpiračne vyznieva aj ďalšie autorkino tvrdenie o tom, že „hnutie sa neangažuje v terénnej práci, podpore matiek a rodín v ťažkej ekonomickej alebo životnej situácii, v zabezpečovaní náhradnej rodinnej starostlivosti, v zlepšovaní zdravotnej starostlivosti, výskume a vývoji, ktoré by mohli pomôcť účinne predchádzať tým situáciám, ktoré ohrozujú životy matiek a nenarodených detí, ani v osvete týkajúcej sa sexuálneho zdravia“. Neviem ako na to autorka prišla, ale vôbec to nezodpovedá môjmu povedomiu o spoločnosti v Poľsku. To, že nejaká jednotlivá špecializovaná pro-life organizácia nerobí všetky vyššie spomínané činnosti v prospech života a rodiny je iste pravda, ale zovšeobecňovať takéto tvrdenie na celé „hnutie“ je silno zavádzajúce. Opäť sa to nezhoduje nielen s realitou v Poľsku, ale ani v Českej republike, Maďarsku a samozrejme aj na Slovensku a v ďalších krajinách. Navyše v Poľsku, ale aj inde, je to často v opačnom garde, keď sociálne orientované organizácie si robia svoju činnosť na pomoc rôznym kategóriám núdznych a  nepovažujú za dôležité zdôrazňovať svoju pro-life orientáciu, kým sa ich na to niekto nespýta. Pro-life vždy znamenalo a znamená podporovať a chrániť život aj narodených a pomáhať núdznym.    

Predmetná diskusia v Poľsku kopíruje vyspelosť poľskej spoločnosti v téme ochrany života. Cieľom aktuálne navrhovaných zmien je dôslednejšia ochrana života každého človeka, rovnako dieťaťa ako aj matky. Keďže súčasná úprava dostatočne neprihliada napr. na ľudskú dôstojnosť dieťaťa s postihnutím, na stole je diskusia o ďalšom posilnení práva na život.

Na záver by som si dovolil súhlasiť s autorkiným predpokladom, že momentálna situácia z hľadiska legislatívnej ochrany života v Poľsku je v porovnaní s okolitými krajinami dobrá. Myslím, že na Slovensku ešte nie sme ani zďaleka pripravení na špecifickú diskusiu, ktorá momentálne v Poľsku prebieha. Ale na druhej strane si myslím, že už sme pripravení na zmeny, ktoré v Poľsku zaviedli pred vyše 20 rokmi a ktoré znamenajú lepšiu ochranu práva na život nenarodených detí. Mali by sme o nich hovoriť a v dohodnutej forme prijať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hovorili mu šéf. Fico sa k Bödörovi nehlási

Norbert Bödör je prvým väzobne stíhaným oligarchom spájaným so Smerom.

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Ako spoznať rasizmus

Ja som nehajloval, iba som ukazoval, aký vysoký bol môj dedko.

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.


Už ste čítali?