V šťastí i nešťastí

Autor: Marek Michalčík | 16.1.2014 o 13:29 | (upravené 16.1.2014 o 13:38) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  2297x

Na Blog SME za minulý rok mal na moje prekvapenie  najvyššiu čítanosť (314-tisíc čitateľov) blog Marka Piváčeka na tému manželskej vernosti. Naznačuje to dve veci. Za prvé, že otázka trvalosti vzťahov a túžba po trvalých vzťahoch je silne prítomná v ľuďoch. Na druhej strane to ale zrejme naznačuje aj  ťažkosti ľudí dosiahnuť trvalý harmonický vzťah, ktorý by bol pre nich zdrojom osobného naplnenia a šťastia.

Nachádzame sa v dobe a v spoločnosti, v ktorej sú kultúrou vytvorené historicky najlepšie podmienky pre promiskuitný životný štýl. Otázka vernosti (a vernosť sama) sa tak stáva omnoho náročnejšou ako tomu bolo kedysi. A to nielen v dôsledku zmenených kultúrnych vzorcov v oblasti vzťahov, ale taktiež v dôsledku vo všeobecnosti oslabeného zmyslu pre stálosť, trvalosť či definitívnosť. Napríklad kedysi bolo normálne veci opraviť, nie vyhadzovať, kedysi bolo normálne stráviť v jednom zamestnaní desaťročia ba i celý produktívny vek, dnes je pracovná fluktuácia normálom, kedysi väčšina ľudí opúšťala okruh svojho rodného kraja len výnimočne, dnes je bežné cestovanie medzi kontinentmi. Keď sa vrátime do oblasti vzťahov, kultúrna zmena je podobná. Červené romány, telenovely a všadeprítomná pornografia (neúctivé vulgárne zobrazovanie tela) sa stali v podstate vzorcom. Jediným meradlom vzťahov sa stali emocionálne a erotické prežitky, čo zákonite vedie k povrchným fastfoodovým vzťahom.  Hovoriť v tomto kultúrnom a spoločenskom kolorite o trvalom manželskom zväzku znamená vysporiadať sa nielen s ťažkosťami ľudí chápať zmysel vernosti, ale aj podstatu a zmysel lásky. Je totiž veľmi problematické hovoriť o láske bez rozmeru stálosti a trvalosti.

V nás ľuďoch je na jednej strane túžba po trvalom vzťahu, po životnej láske, po láske na celý život a na strane druhej na nás vplýva očarenie z druhého pohlavia a naša slabosť spracovávať toto očarenie v kontexte celého nášho života a nie iba momentálnej chvíle. Je to zápasnícky stret, v ktorom víťazí silnejší a lepšie pripravený súper.

Na jednej strane si aj sám na sebe uvedomujem aký je človek krehký, na strane druhej viem, že je tiež mocný a schopný vôľou prekonať aj na prvý pohľad neprekonateľné prekážky. Ak sme schopní sa pozrieť na každú životnú situáciu zrelým pohľadom v kontexte celého nášho života, v kontexte detstva, mladosti, dospelosti i staroby a v kontexte už vybudovaných rodinných vzťahov, trvalý harmonický vzťah kvalitatívne veľmi významne prevažuje nad nestálosťou a prestupmi z jedného vzťahu do druhého.

Patrím k tým idealistom, ktorí veria, že pravá láska existuje, ktorí sú presvedčení, že láska je naplnením života a dáva životu zmysel. Človek nemôže byť šťastný bez lásky. Vnímam lásku ako niečo absolútne, čo si okrem očarenia a emocionálnej náklonnosti vyžaduje veľkú vnútornú disciplínu a s ňou spojený úkon vôle. Verím, a na základe mnohých príkladov krásnych manželstiev z mojej blízkosti aj viem, že na to ako ľudia, ako muži a ženy, máme. Že sme schopní objaviť a aj žiť tento ideál lásky a to aj v kultúrnom prostredí, ktoré takejto láske nepraje.

Teším sa že v úvode spomínaný blog bol taký úspešný. Aspoň sme mali všetci, čo sme ho čítali, dobrú príležitosť zamyslieť sa nad zmyslom vernosti, lásky a ľudského šťastia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?