Pýtame sa čo je láska

Autor: Marek Michalčík | 13.2.2013 o 23:10 | (upravené 14.2.2013 o 11:39) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  1444x

Podľa štatistiky Googlu Slováci v roku 2012 zadávali do najpoužívanejšieho internetového vyhľadávača najčastejšie otázku „Čo je láska". Práve táto otázka porazila konkurenčné otázky akými boli napr. čo je paypal, euroval či android. Tento záujem o lásku ma prekvapil. V dobrom i v zlom.

Na jednej strane to svedčí o tom, že sa potvrdila hlboká túžba človeka po láske. Potešilo ma, že ľudia, a predpokladám, že to boli poväčšine mladí ba dokonca veľmi mladí ľudia, sa zaujímajú o to, čo znamená láska. Ak je táto otázka v centre záujmu človeka, stále existuje nádej, že ľudia dokážu lásku aj žiť.
Na strane druhej môže ale záujem o túto otázku naznačovať zúfalstvo dnešných ľudí, ktorí nevedia alebo nedokážu lásku identifikovať. Po seriáloch sklamaní, rozbitých ideálov a vnútornej nespokojnosti sa pýtajú: čo je vlastne láska? A jestvuje vôbec?
Ak aj obmedzíme chápanie lásky na vzťah medzi mužom a ženou, teda na najčastejšie vnímaný vzťah ak sa hovorí o láske, stále zostáva pred nami ťažko opísateľné mystérium. Práve napätie medzi ženou a mužom, ich vzájomná príťažlivosť a túžba jedného po druhom tak hlboko ukrytá v ľudskej prirodzenosti nám odhaľuje paradox, že milovať je tak prirodzené a zároveň tak ťažké, lebo si to vyžaduje poprieť svoju prirodzenosť zameranú na seba samého.
Niekoľkokrát do roka sa dostanem prednášať na tému vzťahov na stredné školy. Zmätok v láske u mladých ľudí tak môžem vidieť takpovediac z tváre do tváre. Predstava deformovaná všade propagovanou sexuálnou neviazanosťou, nedostupnosťou dobrých príkladov, či pretlakom všade prítomných nedôležitých informácií, zatvára pred nimi dvere k spoznávaniu lásky. Veď napríklad len chudák Svätý Valentín, ako trh, marketing a médiá zdevastovali jeho sviatok. Ako potom možno spoznať pravý obraz, keď všade sa predáva iba jeho karikatúra?
Pred dnešnou generáciou mladých stojí ťažká úloha. Naučiť sa milovať. Skutočne. Nezištne. V plnom a pravom význame slova. Úloha, v ktorej moja generácia neobstála najlepšie. Okolo seba vidím príliš veľa vrakov „lásky", príliš veľa 40-50-ročných puberťákov, ktorí klamú seba samých rovnako ako pred dvadsiatimi rokmi a hrajú sa na lásku bez lásky. Alebo už sa ani nehrajú. Lebo už navždy stratili vo svojom sebectve, sklamaniach a znechutení schopnosť vytvoriť a zažiť pravú lásku.
Pre mňa, ale som si istý, že aj pre tisíce ďalších, je silným a výstižným vyjadrením vzťahu lásky manželský sľub: „...že ťa nikdy neopustím, ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života." Z tejto špecifickej chvíle v mojom živote mi zostal silný zážitok. A nielen to. Zároveň je to zdroj pre vedomie, cit, rozum a vôľu, aby som si znova a znova uvedomil a pripomenul, čo je láska.

Blog vznikol na podporu kampane k Národnému týždňu manželstva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?