Pýtame sa čo je láska

Autor: Marek Michalčík | 13.2.2013 o 23:10 | (upravené 14.2.2013 o 11:39) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  1424x

Podľa štatistiky Googlu Slováci v roku 2012 zadávali do najpoužívanejšieho internetového vyhľadávača najčastejšie otázku „Čo je láska". Práve táto otázka porazila konkurenčné otázky akými boli napr. čo je paypal, euroval či android. Tento záujem o lásku ma prekvapil. V dobrom i v zlom.

Na jednej strane to svedčí o tom, že sa potvrdila hlboká túžba človeka po láske. Potešilo ma, že ľudia, a predpokladám, že to boli poväčšine mladí ba dokonca veľmi mladí ľudia, sa zaujímajú o to, čo znamená láska. Ak je táto otázka v centre záujmu človeka, stále existuje nádej, že ľudia dokážu lásku aj žiť.
Na strane druhej môže ale záujem o túto otázku naznačovať zúfalstvo dnešných ľudí, ktorí nevedia alebo nedokážu lásku identifikovať. Po seriáloch sklamaní, rozbitých ideálov a vnútornej nespokojnosti sa pýtajú: čo je vlastne láska? A jestvuje vôbec?
Ak aj obmedzíme chápanie lásky na vzťah medzi mužom a ženou, teda na najčastejšie vnímaný vzťah ak sa hovorí o láske, stále zostáva pred nami ťažko opísateľné mystérium. Práve napätie medzi ženou a mužom, ich vzájomná príťažlivosť a túžba jedného po druhom tak hlboko ukrytá v ľudskej prirodzenosti nám odhaľuje paradox, že milovať je tak prirodzené a zároveň tak ťažké, lebo si to vyžaduje poprieť svoju prirodzenosť zameranú na seba samého.
Niekoľkokrát do roka sa dostanem prednášať na tému vzťahov na stredné školy. Zmätok v láske u mladých ľudí tak môžem vidieť takpovediac z tváre do tváre. Predstava deformovaná všade propagovanou sexuálnou neviazanosťou, nedostupnosťou dobrých príkladov, či pretlakom všade prítomných nedôležitých informácií, zatvára pred nimi dvere k spoznávaniu lásky. Veď napríklad len chudák Svätý Valentín, ako trh, marketing a médiá zdevastovali jeho sviatok. Ako potom možno spoznať pravý obraz, keď všade sa predáva iba jeho karikatúra?
Pred dnešnou generáciou mladých stojí ťažká úloha. Naučiť sa milovať. Skutočne. Nezištne. V plnom a pravom význame slova. Úloha, v ktorej moja generácia neobstála najlepšie. Okolo seba vidím príliš veľa vrakov „lásky", príliš veľa 40-50-ročných puberťákov, ktorí klamú seba samých rovnako ako pred dvadsiatimi rokmi a hrajú sa na lásku bez lásky. Alebo už sa ani nehrajú. Lebo už navždy stratili vo svojom sebectve, sklamaniach a znechutení schopnosť vytvoriť a zažiť pravú lásku.
Pre mňa, ale som si istý, že aj pre tisíce ďalších, je silným a výstižným vyjadrením vzťahu lásky manželský sľub: „...že ťa nikdy neopustím, ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života." Z tejto špecifickej chvíle v mojom živote mi zostal silný zážitok. A nielen to. Zároveň je to zdroj pre vedomie, cit, rozum a vôľu, aby som si znova a znova uvedomil a pripomenul, čo je láska.

Blog vznikol na podporu kampane k Národnému týždňu manželstva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hovorili mu šéf. Fico sa k Bödörovi nehlási

Norbert Bödör je prvým väzobne stíhaným oligarchom spájaným so Smerom.

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Ako spoznať rasizmus

Ja som nehajloval, iba som ukazoval, aký vysoký bol môj dedko.

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.


Už ste čítali?