Nemocnica môže odmietnuť potraty

Autor: Marek Michalčík | 27.1.2011 o 17:12 | (upravené 14.2.2011 o 14:50) Karma článku: 15,04 | Prečítané:  2939x

Kovbojka okolo ukončenia vykonávania potratov na dvoch bratislavských univerzitných nemocniciach dnes dospela k svojmu neslávnemu koncu - teda do stavu v akom sa to všetko začalo. Potraty sa robili a po dnešku sa robiť aj budú. Jediné pozitívum na tejto kauze vidím v tom, že aspoň chvíľu sa diskutovalo o zásadných témach potratu a  slobody. Avšak celý nasledujúci príspevok bude skôr o mojom sklamaní a kritike.

 Foto zdroj: http://www.fnspba.sk/

V prvom rade chcem vysloviť svoj názor, ktorý na základe prieskumu na Pravde zdieľa viac ako polovica respondentov, že nemocnica má právo rozhodnúť sa nevykonávať potraty na žiadosť ženy. Nie kvôli uplatňovaniu výhrady vo svedomí, ale kvôli tomu, že sa tak jednoducho rozhodla. Potrat na požiadanie „pacientky", teda bez udania akéhokoľvek dôvodu, nepatrí do kategórie život zachraňujúcich úkonov a nepatrí ani do kategórie zákrokov základnej zdravotnej starostlivosti. A už vôbec nepatrí do kategórie zabezpečovania základných ľudských práv. „Právo na potrat" v našom ani medzinárodnom meradle neexistuje, aj keď existuje dosť ľudí a organizácií, ktoré robia všetko pre to, aby sa tak stalo. Preto, ak sa vedenie nemocnice rozhodne, že potraty bez udania dôvodu nechce robiť, má na to právo.

Odvolávanie sa na údajnú garanciu potratov ústavou je tiež založené na mylnej domnienke. Ústavný súd síce rozhodol, že zákony prijaté parlamentom môžu upravovať problematiku umelých potratov, ale to neznamená, že by zagarantoval „právo na potrat".

Kauzu podľa mňa nezvládli samotné nemocnice. Ak sa rozhodli nerobiť potraty, mali si to pred tým premyslieť a pripraviť sa na takýto krok. Z výstupov, čo som zachytil v médiách, som mal dojem, že nemocnice nevedeli korektne zareagovať na otázky novinárov a odpovedali buď hlúpo, vyhýbavo alebo vôbec. Ako keby potraty ani nechceli prestať robiť. Stanovisko Univerzitnej nemocnice Bratislava k téme umelého prerušenia tehotenstva z dnešného dňa len potvrdzuje nestálosť pôvodného rozhodnutia. Osobne si myslím, že mediálny tlak, ktorý vyvolali médiá, a s ktorým sa pri téme potratov jednoducho vždy musí počítať, nebol až taký silný, aby mu taká inštitúcia, akou je Univerzitná nemocnica Bratislava, musela ustúpiť.

Neviem, čo si mám myslieť o vyhlásení univerzity, v ktorom sa nové vedenie rozhodlo „všetky finančné prostriedky, ktoré nemocnica získa zo zákrokov UPT na žiadosť pacientky, venuje práve gynekologicko-pôrodníckym klinikám na rozvoj a podporu fertilizačného programu". Ak sa tým myslí podpora umelého oplodnenia, ktoré je sprevádzané manipuláciou s počatými ľudskými bytosťami, tak potom ďakujem pekne. Zo ziskov z potratov sa budú financovať techniky, ktoré hrubým spôsobom urážajú ľudskú dôstojnosť a v nie zanedbateľnom množstve vedú k ďalším potratom. Veľmi by som sa potešil, keby som sa mýlil a nemocnica vrhla tieto prostriedky na skutočnú liečbu neplodnosti a programy na podporu prirodzeného počatia.

Ku „kovbojskému" priebehu kauzy prispeli svojou troškou aj médiá. Ja sa necítim byť nezávislý, keďže som za právo na život, ale posúďte, milí čitatelia, vy. Je normálne, je objektívne, je vyvážené, že dávali médiá priestor na vyjadrenie sa ku kauze iba zástupkyni „pro-choice" názoru a dokonca ju pasovali na expertku v problematike ľudských práv? Prečo neoslovili aj niekoho z názorového spektra „pro-life" alebo aspoň nezacitovali vyhlásenie „pro-life" organizácie? Alebo prečo sa nepokúsili osloviť nejakého skutočne nezávislého odborníka - právnika? Na záver odseku sa chcem ospravedlniť všetkým, ktorých články a príspevky som nezachytil a boli by z nezávislého pohľadu hodnotené ako nezávislé a vyvážené. Veľmi si vážim všetkých novinárov, ktorí sa snažia o skutočnú žurnalistiku.

Považujem za normálny vývoj, a z môjho súkromného hľadiska aj za správny, že sa budú množiť prípady uplatňovania sa výhrady svedomia medzi lekármi a tiež prípady nemocníc odmietajúcich vykonávať potraty na žiadosť ženy. Veď medicína nie je o usmrcovaní ľudských bytostí, ale práve naopak o ich záchrane a liečbe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?