Fandím manželstvu

Autor: Marek Michalčík | 21.1.2011 o 15:22 | (upravené 21.1.2011 o 15:28) Karma článku: 19,88 | Prečítané:  10153x

Vďaka takmer desaťročnému životu v manželstve sa mi potvrdilo a stále sa mi potvrdzuje, že šťastné manželstvo nie je samozrejmosť, ale že na ňom treba denne pracovať. O lásku treba bojovať- to platí aj počas mieru.

Verím na manželstvo. Pripúšťam, že môj „svetonázor" majú na svedomí predchádzajúce generácie nášho rodu, v ktorých nielen rozvod, ale ani vážne dlhotrvajúce manželské nezhody neexistovali. Vďaka nim som ako dieťa nasal atmosféru harmónie manželstva a rodiny a nesiem si ju ďalej životom ako batôžtek od mamy.

Verím na manželstvo a dokonca si myslím, že viera v manželstvo je základ úspechu. Iste, potrebné je poznať rozdiely medzi mužským a ženským vnímaním sveta, poznať efektívnu komunikáciu či potrebu vyjadrovať si lásku. Ale to, čo všetkým týmto „nástrojom" dáva vnútornú silu a zmysel je viera v dobro manželstva.

Verím na manželstvo, pretože ono dáva základ rodine. Aby sa deti cítili dobre, potrebujú vnímať lásku rodičov. To nie je len moja skúsenosť z rodiny, v ktorej som vyrastal a z rodiny, ktorú som si založil, ale sú to tiež vedecky overené zistenia hovoriace najmä o vplyve rodinného prostredia na deti, najmä v období od počatia do troch rokov. A deti spätne pôsobia na manželov ako emocionálny Redbull, aby ďalej rozvíjali svoju lásku a ďalej spoločne pracovali na projekte s názvom rodina.  Rodina je jednoducho úžasné miesto na život.

Často nechápem, prečo ma tí doma milujú. No nemilujte ich. Lásku v rodine, to tajomné rozmnožovanie sa nepodmienenej vzájomnej náklonnosti, vnímam ako neustálu dynamiku, ktorá vyživuje samu seba, rastie a napokon dozrieva do zrelých vzťahov medzi rodičmi a ich dospelými deťmi. Toto som si vždy vážil na mojich rodičoch, keď ma „opustili" a nechali odísť do sveta dospelých. Cítil som v tom lásku a dôveru. Asi preto sa k nim teraz rád vraciam.

Pred nedávnom môj vyše osemdesiatročný kamarát tíško skonal v kruhu svojej milovanej manželky, detí a vnúčat. Keby neboli v ich rodine úprimné hlboké vzťahy, zomrel by zrejme niekde mimo domu a sám. Aj o tom je manželstvo.

„Na všetko dvaja." Pod týmto heslom sa od 7. do 14. februára 2011 po prvý krát na Slovensku uskutoční kampaň Národný týždeň manželstva, ktorá už niekoľko rokov prebiehala aj v iných štátoch Európy. Organizátori chcú vyzvať laickú a odbornú verejnosť, médiá a verejne známe osobnosti „aby aspoň raz za rok podporili dôležitosť manželstva v spoločnosti a potrebu starať sa oň". Budem im fandiť a nielen na Facebooku, lebo manželstvo potrebuje svoj fanklub, najmä v dnešných časoch.

Fandím manželstvu, ale keďže moje manželstvo si vyžaduje viac ako len skandovanie hesiel, idem do terénu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?