Strach zo svedomia

Autor: Marek Michalčík | 4.10.2010 o 17:59 | (upravené 4.10.2010 o 18:14) Karma článku: 8,67 | Prečítané:  1598x

Myslím si, že potrat je zlá vec. Nútiť niekoho robiť potrat je ešte horšia vec. Systémovo nútiť gynekológov robiť potraty je z toho najhoršie. A presne to je cieľom rezolúcie, o ktorej sa bude hlasovať na európskej úrovni.

Siedmeho októbra sa má v Rade Európy hlasovať o návrhu rezolúcie, ktorá má za cieľ zabezpečiť prístup ženám k reprodukčným zdravotníckym službám a riešiť „problém neregulovaného využívania výhrady svedomia" zo strany zdravotníkov. Návrh rezolúcie predkladá socialistická poslankyňa Christine McCafferty z Veľkej Británie.

Návrh rezolúcie obsahuje myšlienku umožniť individuálnu výhradu vo svedomí iba v súkromných zdravotníckych zariadeniach, a tým nanútiť verejným poskytovateľom povinnosť "reprodukčné služby" poskytovať. Návrh počíta aj s monitorovaním dodržiavania takejto regulácie, s vytvorením verejného registra tých, čo si uplatňujú výhradu vo svedomí a efektívnym mechanizmom kontroly.

Na Slovensku sa situácia v možnosti uplatniť si výhradu vo svedomí v gynekológii zlepšila, ani nie tak na legislatívnej úrovni ako v praxi. Oproti rokom komunistického nátlaku a jeho doznievania v 90-tych rokoch je dnes možné si výhradu vo svedomí uplatniť a zostať akceptovaným členom tímu, aj keď tá akceptácia je ešte stále veľmi problematická a závislá na osobnosti primára. Z môjho pohľadu preto vyznieva návrh spomínanej rezolúcie ako zlý žart. Veľmi zlý. Príliš sa totiž podobá realite, v akej žili gynekológovia na Slovensku 50 rokov, realite, kvôli ktorej boli viacerí vyhodení z práce a na mnohých bol vyvíjaný priamy alebo nepriamy nátlak a kvôli ktorej sa veľa mladých medikov napokon rozhodlo vzdať sa svojho sna - byť gynekológom pôrodníkom.

Jedno násilie plodí ďalšie násilie. Legalizovanie násilia v podobe umelých potratov nevinných nenarodených detí inšpiruje spoločnosť k vytváraniu násilia na lekároch. Čím to bude pokračovať ďalej, ak prinútime gynekológov vykonávať potraty, lekárov usmrcovať eutanáziou, rodinných poradcov umiestňovať deti monopohlavným párom? Opäť sa ukazuje, že ak spoločnosť raz legitimizuje násilie, má obrovské problémy zachovať princípy demokracie a slobody.

Zdá sa, že eurokrati sa boja svedomia. Odkazujem im: bojte sa. Svedomie a z neho vyplývajúca túžba po slobode a pravde je sila, ktorá sa nedá úplne vykynožiť. Vždy opäť a opäť klíči v srdciach ďalších ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?