„Za ródinu“

Autor: Marek Michalčík | 16.2.2010 o 11:08 | Karma článku: 14,66 | Prečítané:  3366x

„Za ródinu" znie v slovenčine ako za rodinu, avšak v ruštine to znamená „za vlasť". Ako vnímajú v Rusku príbeh Anastázie Kuzminovej? Ako zradu alebo s porozumením? Ako jej príbeh a zároveň postoj k rodine a vlastenectvu vnímame my?

V Rusku sa zrejme veľa diskutuje o Nastinom vlastenectve. Veď ako by sme sa na túto udalosť pozerali my, keby sme boli v pozícii Rusov? Podľa mňa, Nasťa Kuzminová tým, čo urobila, len ukázala, čo je prirodzená hierarchia hodnôt, v ktorej láska, materstvo a rodina stoja nad príslušnosťou k národu a štátu, či nad obetovaním života športu. Tým vôbec nechcem zľahčovať význam vlastenectva, ale len poukázať na jeho limity a miesto v životných hodnotách človeka.

Poznáme veľa príbehov, keď sa ľudia pre lásku vydávajú do cudzích krajín. A tiež mnoho príbehov, keď kvôli zabezpečeniu rodiny opúšťajú svoju vlasť s cieľom zabezpečiť sa po tom, ako vo vlasti nenašli uplatnenie. Myslím si, že je normálne, keď láska k blízkym má prednosť pred láskou k vlasti.

Som hrdý na ľudí, ktorí vytvorili pre Nasťu na Slovensku také podmienky, aby mohla skĺbiť svoju športovú kariéru z rodinou. Nasťa všetkým, a zvlášť ruskej reprezentácii a realizačnému tímu ukázala, že je to nielen možné, ale že to môže byť veľmi prospešné.

Aj keď Nasťa nikdy neprestane byť srdcom Ruska, verím tomu, že Slovensku a Slovákom, ktorí jej pomohli, bude vždy úprimne vďačná a na Slovensku nájde svoju druhú domovinu.

Nasťa Kuzminová si nezaslúži obdiv iba za zlatú olympijskú medailu. Ale vďaka medaile sa rozletel do sveta aj jej životný príbeh a tak môžeme obdivovať jej prístup k rodine a materstvu. Som rád, že v tomto príbehu Slovensko preukázalo zmysel pre hodnotu rodiny. A preto Nastina zlatá medaila právom patrí aj Slovensku.

Snímka: www.olympic.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hovorili mu šéf. Fico sa k Bödörovi nehlási

Norbert Bödör je prvým väzobne stíhaným oligarchom spájaným so Smerom.

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Ako spoznať rasizmus

Ja som nehajloval, iba som ukazoval, aký vysoký bol môj dedko.

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.


Už ste čítali?