Ženy budú lepšie informované pred zamýšľaným potratom

Autor: Marek Michalčík | 19.6.2009 o 16:11 | Karma článku: 16,34 | Prečítané:  3550x

Dnes poslanci NR SR veľkou väčšinou hlasov prijali novelu, ktorou dostane žena uvažujúca o umelom potrate 48 hodín na rozmyslenie, bude informovaná o rizikách potratu a tiež o možnostiach riešiť svoju situáciu aj iným spôsobom ako potratom. Poslanci pomerom hlasov 87 za a 7 proti sa jednoznačne postavili za novelu. Podporila ju celá opozícia s výnimkou niekoľkých jednotlivcov, ale tiež väčšina poslancov SNS a niekoľko poslancov z HZDS a SMERu.

Novelu ešte musí podpísať prezident. Po podpise prezidenta nadobudne novela účinnosť od 1. septembra 2009.

Touto novelou sa konečne dostáva do slovenskej legislatívy moment, ktorý umelý potrat považuje za krajné a spoločensky nežiadúce riešenie. Doteraz bol umelý potrat v legislatíve vnímaný na úrovni operácie slepého čreva, bez akýchkoľvek zdravotných, psychologických a etických dôsledkov. V spoločnosti ale už dlhšie rezonujú takmer unisono, totiž aj z tábora zástancov potratov, názory, že potrat je zlý, ale treba ho tolerovať pre prípad, ak všetko ostatné zlyhá. Avšak právny stav, ktorý priam núkal potrat ako to najjednoduchšie a najlepšie riešenie, to vôbec nereflektoval.

Ďalšia vec, ktorá sa prijatím novely môže napraviť, je ocenenie práce, ktorá sa na poli pomoci ženám s nechceným tehotenstvom urobila za posledné roky. Mám na mysli predovšetkým možnosť utajene porodiť, zjednodušená možnosť osvojiť si dieťa (poskytnutím na adopciu) a možnosť získať pomoc od organizácií, ktoré pomoc presne takýmto ženám poskytujú. Veľmi by som sa chcel vysloviť aj za to, aby spoločnosť, teda my všetci, pokračovala v tomto trende a s úctou a uznaním pristupovala k ženám, ktoré sa rozhodnú priviesť na svet dieťa napriek ťažkej životnej situácie, na ktorej žena môže ale aj nemusí mať podiel.

Som presvedčený, že poskytnutím informácií na základe prijatej novely bude rozhodnutie ženy slobodnejším a dúfam, že voľba pre život dieťaťa sa stane pre ženu i spoločnosť vyhľadávanou alternatívou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?